Bizi Arayın 444 4 028

Sosyal Medyada Biz}

GİRESUN’DA “SAHNE DAR, KİMDE KÜLTÜREL İKTİDAR?” KONULU SÖYLEŞİ YAPILDI

GİRESUN’DA “SAHNE DAR, KİMDE KÜLTÜREL İKTİDAR?” KONULU SÖYLEŞİ YAPILDI

Giresun Belediyesinin ev sahipliğinde “Sahne Dar, Kimde Kültürel İktidar?” konulu söyleşi düzenlendi.

Vahit Sütlaş Sahnesi’nde düzenlenen söyleşiye konuşmacı olarak ülke genelinde birçok gazeteci, yazar ve yönetmen katıldı.

İbn Haldun Üniversitesi tarafından ilk olarak geçtiğimiz yıl yayın hayatına başlayan Açık Medeniyet Gazetesi yazarları çıkardıkları 18. sayının ardından farklı şehirlerde söyleşiler yapmak için yol aldı. Yazarlarımız bu anlamda Açık Medeniyet Söyleşilerinin 1.sini şehrimizde gerçekleştirdi. Kendi alanlarında uzman olan konuklar şehrimizde unutulmayacak bir söyleşiye imza attılar.

“Sahne Dar, Kimde Kültürel İktidar” konulu söyleşiye İbn Haldun Üniversitesi İletişim Bölüm Başkanı Hakkı Öcal, Yazar Senarist Yönetmen Abdulhamit Güler, Dünya Karikatüristler Birliği Başkanı Ahmet Altay, Yeni Şafak Gazetesi Ekler ve Kültür Sanat Yayın Yönetmeni Ayşe Olgun, Gazeteci Bedir Acar, Yakaza Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Birol Cürgül, Anadolu Ajansı Kültür Sanat Editörü Bünyamin Yılmaz, Gazeteci Yazar Gülcan Tezcan, TRT2 Kreatif Direktörü Mustafa Taşçı, Sanat Eleştirmeni Samed Karagöz ve Açık Medeniyet Gazetesi Yayın Koordinatörü Muhammed Akaydın katıldı.

Söyleşinin açılış konuşmasını Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel yaptı.

Demirel yapmış olduğu konuşmasında şunları söyledi; “İlimiz de bir birine temas eden çok farklı yapı ve düşünceler var. Bu yapılar da aslında iç içe ve sıcaklık ilişkisi de var. Bu şehirde çok güzel işler yapacağız. Kültür, sanat ve tarih alanında birçok yenilikçi ve geçmişimizi günümüze taşıyacağımız yeni çalışmalar yapacağız. Bu akşam şehrimizde güçlü yazarlar, gazeteciler ve yönetmenleri ağırlamaktan oldukça memnuniyet duyar ve mutluluğumuzu belirtmek isterim. Güzel bir söyleşi olacağına inanıyor, şimdiden hepinize teşekkür ediyorum.”

İbn Haldun Üniversitesi olarak Açık Medeniyet Gazetesini çıkarttıklarını belirten İbn Haldun Üniversitesi İletişim Bölüm Başkanı Hakkı Öcal yapmış olduğu konuşmasında şunları söyledi; “Bu gazete çok renkli ve diğerlerinden çok farklı bir gazetedir. Gazetemiz yayın hayatına başladığından beri kendisinden söz ettirmeyi başarmıştır. Bu akşam güzel bir söyleşi için buraya geldik. Açık medeniyet, medeniyet dendiği zaman bugün aklımıza gelen batı medeniyetinin karşısındaki anlayıştır. Yani batı medeniyetinden yana değilseniz, doğu medeniyetinden yanasınızdır. İbn Haldun yaklaşık bin yıl önce dünya görüşünü çizdiği bilim felsefesinde bize açık medeniyeti temsil ediyor. Dönen toplum şemasını tavsiye ediyor. Güzel bir gece olacak. Konuşacağız, tartışacağız. Fikirlerimizi ve görüşlerimizi paylaşacağız. Sorularınızı cevaplayacağız.”

Moderatörlüğünü Açık Medeniyet Gazetesi Yayın Koordinatörü Muhammed Akaydın yaptığı söyleşide sırasıyla konuşmacılar kendi fikir ve düşüncelerini izleyiciler ile paylaşırken ortak bir dil ile sanatın güçlü bağlarının olduğunu ifade ettiler. Tiyatro, film, kültür ve sanat üzerine de karşılıklı fikir alış verişinde bulundular.

Söyleşiye küçük bir ara verilerek müzisyen Aykut Kuşkaya tarafından gitar eşliğinde muhteşem bir müzik dinletisi de yapıldı. Bir birinden güzel eserleri seslendiren Kuşkaya’ya konuşmacılar ve salonda bulunan misafirler de zaman zaman eşlik ederek şarkılar söylediler. Oldukça verimli ve anlamlı bir söyleşinin gerçekleştiği gece yapılan soru ve cevaplar bölümünün ardından son buldu.

Program sonunda Belediye Başkan Yardımcısı Abdurrahman Demirel, Belediye Başkanı Aytekin Şenlikoğlu’nun il dışında olması nedeniyle programa katılamadığını ve bir birinden değerli konuşmacılara güzel şehrimiz Giresun’a geldiklerinden dolayı teşekkür ettiğini ve selamları olduğunu söyledi.

Başkan Yardımcısı Demirel’in konuşmacılara katılım belgesi takdimi ve içerisinde fındık ürünlerinin bulunduğu hediyeler vermesinin ardından gece son buldu.

1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

13 Ekim 2019
916 kez görüntülendi